נלחמים על רווחת הקשישים

נלחמים על רווחת הקשישים

יותר מ- 8.000 מבוגרים מעל גיל 60 פונים כל שנה בבקשה ליעוץ משפטי לעמותת “יד ריבה – סיוע משפטי לקשיש”, הפועלת בסניפי יד שרה ובשיתוף עימה.

בשיחה מרתקת עם המנהל הפעלתן והנמרץ של “יד ריבה”, עו”ד ד”ר מיקי שינדלר, הוא מדגיש את המטרות הנעלות אשר מניעות את פעילות יד ריבה: לעזור לקשישים למצות את מימוש זכויותיהם בתחומים שונים, להגן על שלומם ולשפר את איכות חייהם.

כדי ליישם משימות אלה, וכדי לקרב את השירות לאוכלוסיית המבוגרים הזקוקה לו, הוקם מערך ארצי של מעל – 100 מתנדבים מסורים הפועלים ב – 21 שלוחות בארץ מערד ועד טבריה (בסניפים של יד שרה). רובם של המתנדבים הם עורכי דין אשר מסייעים לבאים לבקש סיוע במתן ייעוץ ובפתרון בעיות משפטיות שונות.

מה הן השאלות המציקות לקשישים, וכיצד אפשר לעזור להם מעשית? עו”ד שינדלר: ישנם אין ספור מצבים שבהם הקשיש נדרש לפעול ומתקשה להחליט על הדרך הנכונה או שאינו מודע לפעולות משפטיות שיכולות להיטיב עימו. והדוגמאות רבות ומחיי היום יום: למשל בענייני ירושה, בני זוג רבים אינם מודעים לכך שאם בצוואה הם לא יציינו את הבן הזוג כיורש אזי ייתכן ואותו בן זוג ימצא את עצמו מול ילדים המבקשים לממש את הירושה מה שעלול להוביל להוצאתם מדירת המגורים.

מקרים של התעללות בקשישים וסיכסוכים משפחתיים אינם חסרים לצערנו. כך מקרה של נכד שמתגורר אצל סבתו המבוגרת ומסרב להתפנות מביתה.

רבות הן הפניות המתייחסות להתנערות של חברות הביטוח מחבותן בתביעות של ביטוח סיעודי, בירורים עם הביטוח לאומי, הצורך במינוי אפוטרופוס על בן משפחה, סיוע בריאותי או סיוע בדיור, מילוי טפסים וניסוח מסמכים משפטיים, תביעות בתחום הצרכנות במקרים בהם טכנאים או אנשי מקצוע לא ביצעו את עבודתם או התחייבותם כפי שהוסכם מראש. ועדיין זאת רשימה חלקית.

בתשומת לב ובהתחשבות מיוחדת מתייחסים עורכי הדין של “יד ריבה” למצבם של קשישים רבים שמתקשים לממן הליכים משפטיים יקרים, לאלה המרותקים לבתיהם, לזקנים מאושפזים בבתי חולים ובבתי אבות, וזאת באמצעות עורכי דין היוצאים לביתם של הזקנים.

הייעוץ המקצועי והשירות הנגיש שמעניק “יד ריבה” בחינם בכל השלוחות, מקלים על הרגשת החרדה הפיזית או הנפשית אשר תוקפת את הקשישים בבואם להתמודד עם בעיות וחיכוכים גם במעגל המשפחתי הקרוב.

ואמנם, עורכת הדין רחל שני, מתנדבת כשנה וחצי בירושלים פעם בשבוע, מאשרת בדבריה בפניי את רוח הנכונות וההתנדבות השוררת ב”יד ריבה”, (ועל פי התרשמותי – בהשפעתו של מיקי) אשר סוחפת את הצוות.

בכל שבוע מקבלת רחל 6 – 7 פונים לסיוע וכל אחד מהם הוא עולם שנקלע לסבך משפטי. העזרה והייעוץ הברור והנדיב, מוסיפה רחל, פותרת בעיות שנראות לפונה מסובכות על ידי הכוונה והסברים פשוטים.

כך באשר למינוי אפוטרופוס, מילוי טופס ,או חתימה על מסמך משפטי. בעצם ההסבר יש כדי להרגיע את הבאים ומימושו מגן על איכות החיים של הנזקקים לשירות זה. הסיוע המשפטי ניתן גם לעולים חדשים שאינם דוברי עברית.

לפעילות הברוכה הזאת שמעניקה “יד ריבה” בכל השלוחות בארץ, מתווספות סדרות של הרצאות הניתנות לאלפי קשישים ואנשי מקצוע שעובדים עם האוכלוסייה המבוגרת, במטרה ליידע אותם בכל הנוגע לזכויות הזקן בתחומי החיים השונים – בריאות, דיור, ביטוח והתמודדות עם גלישה למצב סיעודי.

כל אזרח ותיק מוזמן להגיע ליד ריבה ולהתייעץ בנושאים משפטיים – וכל זאת ללא תשלום ,

לפרטים ניתן להתקשר

02-6444569

2017-06-16T22:26:40+00:00