הרב אורי לופוליאנסקי מייסד ויו"ר יד שרה. ראש עיריית ירושלים לשעבר, וחתן פרס ישראל (התשנ"ד – 1994) על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

נולד בחיפה בשנת תשי"א (1951) כילד רביעי להוריו ר' יעקב ומלכה, אשר לימים תרמו את הונם ואת מרצם לסייע בייסוד יד שרה.

לאחר נישואיו לרעייתו מיכל לבית שנלר מתל אביב, עברו להתגורר בצפת במסגרת התכנית הממשלתית לייהוד הגליל, שם למד בכולל להוראה ודיינות. 

הוסמך להוראה בהמלצת הרב יששכר מאיר זצ"ל, ע"י הרב יצחק ידידה פרנקל זצ"ל, הרב הראשי לת"א יפו, וע"י הרב סלמן חוגי עבודי זצ"ל, אב בית הדין הרבני בירושלים.

לופוליאנסקי שירת כחובש בצבא, עסק בהוראה ולמד מנהל ציבורי.

 

מגיל צעיר מאוד פעל אורי לופוליאנסקי למען החברה בישראל בתחומי החינוך והרווחה. בין היתר פעל הוא להקמת בתי ספר מותאמים לילדים ונערים בפריפריה וכן רשת מדרשיות נוער וצעירים. בנוסף, עמד הוא בראש המערך לקליטת עולי גרוזיה וכן סייע להקמת יישובי ספר ותמיכה במתיישביהם.

בחורף תשל"ד ('73) נישא לרעייתו מיכל ועבר יחד עימה לצפת במסגרת פרוייקט 'ייהוד הגליל'. בצפת פעלו בני הזוג במגוון פעילות חינוך ורווחה. לאחר מעברם לירושלים, שנתיים לאחר מכן, גילו בני הזוג את היובש הירושלמי החורפי המסוכן לחולי האסטמה ולמענם פתחו בביתם מרכז השאלה (גמ"ח) למכשירי אינהלציה. כך הוקמה יד שרה.

בבעלות הגמ"ח הביתי היה ציוד רפואי שענה על צורכיהם של תושבי השכונה והשכונות שבסמוך לה. לופוליאנסקי ראה שהצורך בהשאלת ציוד רפואי היה גדול יותר והחליט להרחיב את מרכז ההשאלה. אביו של לופוליאנסקי, יעקב לופוליאנסקי, שמכר את חנות הנעליים שהייתה לו ויצא לגמלאות תרם את הכסף שקיבל עבור החנות להרחבת הגמ"ח. מבנה מתאים למרכז נמצא במקום שהיה פעם אכסניית בנימין של הכנסייה הרוסית ברחוב הנביאים, סמוך לבית החולים ביקור חולים, וכך התאפשר להרחיב את מאגר הציוד.

בשנת 1976 נוסד המרכז החדש כמלכ"ר ונקרא בשם "יד שרה", לזכרה של שרה לופוליאנסקי, סבתו של אורי לופוליאנסקי שנספתה בשואה. תוך זמן קצר נמצאו מספיק מתנדבים לתפעולו השוטף של המרכז ועל הציוד המושאל התבקשו הנזקקים להשאיר פיקדון.

אורי לופוליאנסקי לא שקט על השמרים, ולאחר שפיתח את מחלקת השאלת הציוד הרפואי והרחבתה לעשרות סניפים בכל רחבי הארץ, שקד כדי לסייע ברפואה ושיקום בדרכים נוספות ומגוונות. כך יזם את מוקד החירום וההצלה במסגרתו פותח לראשונה משדר המצוקה הביתי. בד בבד הקים הוא גם את מערך הנכוניות במסגרתם שולבה לראשונה בעולם מעלית הנכים. במשך השנים נוספו ונוספים עוד ועוד מחלקות ומוקדי עזרה נוספים, הכל בהתאם לצרכים אותם מזהה לופוליאנסקי בקרב האוכלוסיה.

גם יתר אחיו של אורי פעלו ופועלים לאורך השנים לשירות הציבור במסגרת יד שרה. אחיו יוסי לימור ז"ל ניהל שנים ארוכות את המרכז האיזורי של יד שרה ברעננה ואחותו דבורה אלתר מנהלת את המרכז האיזורי בחיפה.

בשנת 1977 נפתח בחיפה הסניף הראשון של יד שרה מחוץ לירושלים. ב-1983 תרמה רכבת ישראל ליד שרה קרון רכבת שקיבלה ולא התאים לרוחב המסילה בארץ. הקרון עמד זמן רב במרכז ירושלים והפך למעין סמל של הארגון. בשנת 2005 הוכרה יד שרה כארגון מייעץ למועצה הכלכלית-חברתית של האומות המאוחדות, המעמד הגבוה ביותר אליו יכול להגיע ארגון לא ממשלתי ברמה העולמית. זו הייתה הפעם הראשונה בה גוף ישראלי או יהודי כל שהוא מקבל מעמד שכזה.

נכון להיום, יד שרה, היא עמותת המתנדבים (מלכ"ר) הגדולה והמובילה בישראל.

כיום, פועלים במסגרת העמותה כ-7,000 מתנדבים מבוגרים וצעירים, מכל מגזרי החברה ב-110 סניפי יד שרה הפזורים בכל רחבי ישראל. ומעניקים סיוע ל-כ 1,500,000 אנשים מרחבי הארץ.

העמותה עוסקת בעיקר בהשאלת ציוד רפואי וציוד המוגדר כ"טכנולוגיה מסייעת". מיזמים אחרים של העמותה עוסקים בסיוע לאנשים עם לקויות בדרכים אחרות, כגון הכשרה מקצועית מטעם "מכוני קרטן" השייכים לעמותה.

על פועלו זה זכה הרב אורי לופוליאנסקי בפרסים ובאותות הוקרה רבים, בהם:

אות הנשיא למתנדב (1982)

פרס יושב-ראש הכנסת לאיכות החיים (1988)

פרס קפלן לחסכון וייעול (1990)

פרס ישראל לשנת 1994 על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה

אות מיזם האיכות (1998)

מגן שר הבריאות (1999)

ועוד.

מאז ייסודה של יד שרה ובמשך למעלה מארבעים שנה אורי לופוליאנסקי עומד בראשה ומנחה את דרכה בהתנדבות מלאה.

 

פעילות מוניציפלית בעיריית ירושלים:

לבקשת הרב שך והרב אלישיב זצ"ל, מונה אורי לופוליאנסקי גם להוביל את הנציגות החרדית בעיריית ירושלים. בראשית דרכו בעירייה התבקש על ידי ראש העיר טדי קולק לפתח ולהרחיב את שירותי הרווחה העירוניים – "שיפעלו כמו יד שרה". ואכן, המחלקה חוותה מהפכה של ממש ותושבי ירושלים זכו לשירותי משפחה וקהילה מובילים בתחומם.

בהמשך עמד בראש הועדה המקומית לתכנון ובנייה, כאשר בתקופתו חוותה ירושלים את הפריחה התכנונית הגדולה בתולדותיה. שכונות חדשות הוקמו והשכונות הוותיקות חודשו לא הכר. אוכלוסיית ירושלים הוכפלה ובד בבד הונגשו שירותי המחלקה לתושבים. על פועלו זה זכה לופוליאנסקי לפרס מיוחד משר הפנים.

בשנת תשס"ג (2003) נבחר לראשות עיריית ירושלים כשלבחירתו ברוב מובהק שותפו כל תושבי ירושלים מכל רבדי האוכלוסייה. חרדים וחילונים, יהודים וערבים. במהלך כהונתו הוביל לופוליאנסקי לאיחוי המתחים בעיר ובתקופתו פרחה האידיליה בעיר ברגיעה שאינה זכורה בה מעולם.

                         (הרב אורי לופוליאנסקי בטקס הנחת אבן פינה למוזיאון הסובלנות בירושלים.)

 

חותם מובהק הותיר אורי לופוליאנסקי בקופת העירייה. קודם כהונתו צברה העירייה חובות עתק וגרעונות מתמשכים שאיזונם נראה כחסר סיכוי. בהובלתו עברה העירייה לשיטת 'יותר שירות בפחות הוצאה'; שירותי העירייה לתושב זינקו פי כמה מהעבר כאשר אף לרשות התושבים עמדו שעוני 'פשוט לתת שירות' במסגרתם יכלו לבקר מקרוב על פעילות עובדי העירייה. במקביל, הופחתו הוצאות העירייה במאות מיליונים כאשר בסוף תקופת כהונתו עברה העירייה למגמת רווח והפכה לאחת משלוש העיריות הרווחיות בישראל.

 

 

בסוף שנות כהונתו נרשם המשבר הכלכלי הגלובלי. בנקים קרסו ואלי הון איבדו את יכולותיהם. ארגונים פילנתרופיים סגרו את שעריהם והנהלת יד שרה הזעיקה את מייסדה ומחוללה לשוב להנהגת הארגון בפועל כדי לקדם את פני הרעה.

בשנים הבאות העתיקה יד שרה את המודל הכלכלי המוצלח אותו הנהיג מייסדה בעיריית ירושלים. הארגון חווה מהפך ארגוני חסר תקדים במסגרתו התעצמו שירותי יד שרה ללא הכר, ואף מיזמים חדשים ומעוררי השראה הוקמו יש מאין. במקביל דוללו במידה ניכרת ההוצאות הארגוניות ויד שרה צלחה את המשבר הגלובלי בלי להינזק.

עם קריסת ברית המועצות והמפולת הכלכלית החמורה במדינות מזרח אירופה, ייסד בהם הרב לופוליאנסקי במימון הג'וינט רשת של מרכזי סיוע רפואיים ופרא-רפואיים במסגרת הקהילות היהודיות. כדי לייעד את כספי התרומות של יד שרה אך ורק לפעילות בתחומי ישראל, בידל הוא לחלוטין את הפעילות בקהילות היהודיות בחו"ל מהפעילות השוטפת בארץ.

 

לאחר למעלה מארבעים שנה, לא נח הרב אורי לופוליאנסקי לרגע והוא ממשיך לפעול ולרתום את מתנדבי יד שרה למיזמים חדשניים לטובת האזרח.

כך בין היתר יזם לאחרונה שני מיזמי החלמה ושיקום רפואי –  מיזם בית החולים הביתי במסגרתו כבר בעתיד הקרוב יוכלו המשתקמים מטיפולים רפואיים להתאשפז בביתם תוך פיקוח רפואי ופרא רפואי מבית יד שרה. ואת מיזם המרחב השיקומי, בית מלון שיקומי מקצועי מפואר בו יוכלו הזקוקים לכך, כגון אחרי אירוע מוחי, לקבל טיפולי שיקום וטיפול מקצועיים ומקיפים תחת קורת גג אחת ובתנאי מרגוע ונוחות מקסימליים.

כך פועל אורי לופוליאנסקי בכל זמן, לשיקום וקידום הזקוקים לעזרה ולשיפור איכות החיים בישראל.